پزشكان مي گويند: همه چيز از اختلال در جريان خون اندام مربوطه شروع مي شود.

بدن انسان بر خلاف حشرات از رگهاي خوني تشكيل شده است. در درون رگهاي خوني، مايعي غني از مواد غذايي و اكسيژن در حال عبور است كه از تمامي اندام ها، ارگان ها، بافت ها و سلول ها عبور مي كند. براي آنكه اين خون بتواند در بدن حركت داشته باشد نياز به يك پمپ داريم. قلب اين كار را يراي ما انجام مي دهد. قلب اندامي ماهيچه اي با 4 دريچه است. 2دريچه كوچك دهليزي و 2 دريچه بزرگ بطن.

خون از بطن راست خارج مي شود، به شش ها مي رود، اكسيژن مي گيرد و از دهليز چپ وارد بطن چپ مي شود، بعدش از بطن چپ خارج شده و توسط رگها به تمامي بدن مي رود و در نهايت دوباره از دهليز راست به قلب وارد مي شود.

به طور كلي مي توان گفت جريان خون ما نيز به دو دسته خون سرخرگي و سياهرگي تقسيم مي شود كه سرخرگ، خون غني از اكسيژن را حمل مي كند و سياهرگ، خون فاقد اكسيژن را كه از ارگان ها عبور كرده به قلب باز مي گرداند. در جريان خون سرخرگي، فشار خون بالاست و حدود 110 تا 140 ميلي متر جيوه است. به همين علت رگ هاي سرخرگي ضخيم تر و مقاوم ترند. 15 درصد از كل خون بدن وارد مغز مي شود. 10 درصدش سلول هاي قلبي را تغذيه مي كند. 20 درصدش به دستگاه گوارش، 25 درصد به كليه ها و باقي اندام هاي ديگر به جز كبد كه تنها خون سياهرگي وارد آن مي شود، مي رود.

در واقع، خون سرخرگي مثل سيلي خروشان و خون سياهرگي مثل رودخانه اي آرام در حال حركت در رگ هاست. به همين دليل سياهرگها نازك تر از سرخرگ ها هستند. حركت خون در سياهرگها كند است و مثل اين است كه قلب خون را با يك ني به آرامي بالا بكشد. براي اينكه تمامي اين مسايل درست انجام شوند، سيستم عصبي همانند يك دوربين يا رادار جزئيات را زير نظر دارد. سيستم عصبي ماموران خود را در تمامي ارگان ها قرار داده تا تمامي مسايل را مو به مو به فرمانده يعني مغز ارسال كنند. سيستم عصبي همچنين مانند يك چراغ راهنمايي يا پليس مراقب است تا جايي ترافيكي به وجود نيايد.

... و اما علت خواب رفتگي

وقتي در وضعيت بدي قرار مي گيريم، مثلا بد مي نشينيم يا بد مي خوابيم، گاهي اوقات جريان خون از آنچه هميشه هست كندتر مي شود. به همين علت، سيستم عصبي پيامي در اين رابطه به مغز مي فرستد و مغز كاري مي كند كه فرد در آن ناحيه احساس ناراحتي كند و مجبور به تكان خوردن شود. زماني كه جريان خون به حالت عادي باز مي گردد مجددا سيستم عصبي پيامي به مغز ارسال مي كند اما در اين ميان شما دچار حس گزگز مي شويد. اين به دليل پيام هاي متناقضي است كه سيستم عصبي به مغز ارسال مي كند:« وضعيت خوب است / وضعيت بد است.» وقتي جريان خون كاملا عادي شد، پيام ارسالي نيز تصحيح شده و اندام شما به حالت طبيعي باز مي گردد.

وقتي سيستم عصبي به دام مي افتد

گاهي اين اتفاق يراي سيستم عصبي مي افتد و دليل آن نيز فشرده شدن يك عصب است كه اصطلاحا به آن سندرم تونل كارپال مي گويند؛ فشرده شدن عصب مياني در انگشت شست مي تواند سبب خواب رفتن يا دردناك شدن دست شود. در صورتي كه خواب رفتگي دست و پا يا اندامي به دليلي جز قرار گرفتن در يك وضعيت ثابت و بد باشد، مي تواند هشداري در رابطه با مشكلات اساسي باشد و حتما بايد براي بررسي آن به پزشك مراجعه كنيد.  

نوشته شده توسط ح_ برومند در شنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ ساعت 10:54 | لینک ثابت |